Tanım
Uludağ Milli Parkı
 
Uludağ Milli Parkı, 1961 yılında ilan edilmiş ve yıllar içerisinde kapsama alanı büyütülerek toplam 27.300 hektara ulaşmıştır. Milli parka ulaşım üç farklı şekilde sağlanabilmektedir: karayolu; teleferik ve telesiyej. Bunun yanı sıra alan içerisinde, özellikle vadi tabanları ve kuzey-güney yamaçlarında, çok sayıda doğal yürüyüş parkurları mevcuttur. En yaygın kullanılan Bursa’nın merkezinden Milli Park’a uzanan teleferik sistemidir.
 
Uludağ olağanüstü flora ve fauna zenginliği ile Türkiye’nin en önemli doğal alanlarından birisidir. Proje alanının hemen tümü birinci derece doğal sit kapsamındadır. Sadece oteller bölgesinin bulunduğu alan ikinci derece doğal sit kapsamında yer almaktadır. Uludağ’ın önemli peyzaj özelliklerinden birisi orman bölgelerine bağlı bitki çeşitliliğinin olağanüstü zenginliğidir. Orman bölgeleri sırasıyla şu şekildedir: Lauretum bölgesi (Defne, Kızılağaç, Mazı meşesi, Çınar, Zeytin, Erguvan, Kestane, Ihlamur, Akçaağaç, Karayemiş, Dişbudak); Castanetum bölgesi (Kestane, Gürgen, Karaağaç, Fındık, Ceviz, Meşe, Kayın, Titrek Kavak, Karaçam, Ihlamur, Akçaağaç, Karayemiş); Pinatum bölgesi (Karaçam, Meşe, Gürgen, Kayın, Titrek Kavak, Fındık, Kızılcık); Fagetum bölgesi (Kayın, Gürgen, Titrek Kavak, Üvez, Karaçam, Göknar); Abietum bölgesi (Göknar, Kayın, Karaçam, Titrek Kavak, Ayıüzümü); Alpinietum bölgesi (Bodur ardıçlar, otlar ve likenler).
 
Bugün için kayak pistlerine bakan cephelerde oluşan yaşam izlerini, sokakların içlerine çekecek yeni önerilerde bulunulmuştur. Doğudan ve kuzeyden gelen sokakların kesiştiği bölge kent meydanı olarak tasarlanmıştır. Bu meydan, içinde yer alan meşale heykelleri ile bir toplanma, buluşma ve eğlenme odağı olarak kullanılacaktır.

‘Tor’ olarak adlandırılan ve Uludağ’a özgü kaya oluşumları gerek mimari gerekse peyzajda birçok nesnenin tasarımına ilham kaynağı olmuştur. 1. gelişim bölgesinin en önemli simge yapısı ‘TOR’ olarak adlandırılan Eğlence Merkezi binasıdır. 2. gelişim bölgesi daha planlı bir gelişme göstermiştir. Özellikle ulaşım olanakları ve otopark yerleşimleri alan bütününde çözümlenmiştir. Bu bağlamda alanı ortadan bölen taşıt yolu ve yolun kenarında geniş yaya kaldırımları, sokak oturma ve yeme-içme mekanları ve mağazalar tasarlanmıştır. Yapıların üst katları pansiyon ve butik otel olarak kullanılacaktır. Spor alanında çok çeşitli spor etkinliklerine (buz pateni, buz hokeyi, curling, futbol, basketbol, yapay kayak pisti, kızak ve çim kayağı, paraspor vb.) yer verilmiştir. Bu alan bölgenin gündüz ve gece yaşamının odak noktası olmaya adaydır.  
Projeler
Detaylar
  • KurumÇevre ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü
  • KonumBursa, Türkiye
  • Yıl2009
  • Alan2.490.000 m²
  • Ödül1. Ödül
  • Haritada göster
Sosyal medya