Tanım
Dün - Bugün - Yarın, İstanbul: Taksim Meydanı

 
Taksim Meydanı sadece İstanbul’un değil Türkiye’nin de en önemli simgelerinden biridir. Meydan, Osmanlı, Bizans ve Cumhuriyet dönemi miraslarını bir araya getiren bir ortak hafıza yeridir. Böylesine zengin bir kentsel peyzajda proje, devamlılık ve dinginliği tasarım yaklaşımının temel kavramları olarak ortaya çıkarmıştır.
 
Süreklilik, bütün tasarım şemasında net bir şekilde görülmektedir, özellikle birçok tarihsel referansı kullanmak ve geçmişten gelen yapıların mümkün olduğunca ayak izlerini takip etmek açısından. Yapısal düzeyde de kaybolmuş çizgilerin yeniden kurgulanıp duvarlara dönüşmesi, yeni ama ilhamını Taksim’den alan oturma elemanları ya da döşemedeki izlerde görülebilir. Sert peyzaj yüzeyleri Gezi Parkının yoğun yeşiliyle dengelenmekte, çizgisel su elemanları ve yeşil dolgularla bir uyum içinde var olmaktadır. Her bileşeni çok yoğun bir şekilde kullanılan bu kentsel çevre tasarımı, zaten var olan zengin peyzaja sakin dokunuşlar olarak nitelendirilebilir.
 
Taksim Meydanı’nın vizyonu bütün alanın yayalar tarafından kullanılması üstünedir. Yayalar meydan ve civarında her yere rahatlıkla toplu taşımla erişirken ve yürürken, bütün araç trafiği ya azaltılmış ya yeraltına alınmıştır. Böylece Meydan, gündüz ve gece yayalarla ve yayalar için yaşamakta ve çarpıcı gece peyzajıyla renklenmektedir.
 
 
Projeler
Detaylar
  • KURUMİstanbul Büyükşehir Belediyesi
  • İŞBİRLİĞİTÜMAŞ A.Ş.
  • Konumİstanbul, Türkiye
  • Yıl2015
  • Alan106.850 m²
  • Haritada göster
Sosyal medya