Tanım

Sakarya’da Doğaya Kaçış – Millet Bahçesi


Sakarya İli merkezinde yer alan Kent Parkı proje alanı yaklaşık 72.000 m2 alana sahiptir. Projede tasarlanmış farklı aktiviteler, dinlence ve eğlence mekânları sunulurken proje alanında bulunan bitki örtüsü ve arazi formu mümkün olduğunca korunmuştur. Bütüne yönelik bir peyzaj onarımı yaklaşımı benimsenmiş ve gerekli eklemelerle mevcut dokunun sürdürülmesi hedeflenmiştir.

Kuzey-güney aksında oluşturulan yaya promenatı bütün alana ulaşım sağlamaktadır. Alanın batısındaki mevcut havuz iyileştirilip çevresinde Has Bahçe tasarlanmış ve Millet Kıraathanesi de burada düşünülmüştür. Proje alanının merkezinde yer alan Atatürk Stadyumu kaldırılmış ancak geçmişin izlerini simgelemesi açısından çizgisel formu korunmuş ve bu alanda çok amaçlı etkinlik mekanları önerilmiştir. Yapay bir gölet oluşturularak daha aktif bir mekân hedeflenmiştir. Kuzey giriş kısmında renk ve koku bahçeleri, şehrin panoramik olarak izlenebileceği seyir kulesi, meyve ve sebze bahçeleri tasarlanmıştır.

Genel anlamda sakin bir tasarım yaklaşımı olan projede kentin yoğunluğundan uzaklaşmak amaçlı huzurlu bir dinlenme alanı oluşturulmuştur. Ayrıca ölçek, yerleşim, mekânsal gereksinim ve kalitenin sağlanması hedeflenmiş, bitkisel ve yapısal seçimlerde doğal malzemeler ön planda tutulmuştur. Millet Bahçesi, görsel devamlılığı sağlamak ve ilginin içeri çekilmesi için bütünüyle korkuluklarla çevrilmiştir. Giriş kapıları, belirlenen saat aralıkları haricinde kapatılabilecek şekilde tasarlanmıştır.

 

 

 

Projeler
Detaylar
  • KurumToplu Konut İdaresi Başkanlığı
  • KonumSakarya, Türkiye
  • Yıl2019
  • Alan72.000 m²
  • Haritada göster
Sosyal medya
Etiketler