Tanım
Bursa Tarihi Osmanlı Dokusunda Tasarım: Orhangazi Meydanı ve Çevresi

Bursa kenti tarih boyunca görkemli zamanlar yaşamış, Osmanlı’nın en önemli kentlerinden birisi olmuş, aynı zamanda çeşitli felaketlere de sahne olmuştur. Ancak her seferinde küllerinden yeniden doğmayı başarmıştır. Bursa kent dokusu tarihi çekirdeğin çevresinde şekillenmiştir. Bugün gelinen noktada kent kimliği kaybolmaya yüz tutmuş, yeşil Bursa yerini ovası olmayan, hanları, külliyeleri beton yapılar arasında unutulmuş bir şehre bırakmak üzeredir. Orhangazi Meydanı ve çevresinde de bu gelişmeye koşut bir kültür erimesi söz konusudur. Bursa tarihi merkezinin öncelikli sorunu aşırı kentsel yoğunluk, trafikteki kargaşa ve yolların yetersizliğidir. Yaya hareketi ve sürekliliği proje alanı ve yakın çevresi için halledilmesi zor konular olarak karşımıza çıkmaktadır.

Karmaşık ulaşım sistematiği içerisinde yaya öncelikli kullanım kararları ve mekanları oluşturmak, ve tarihi çekirdeğin kent halkı ve şehir dışından gelen ziyaretçiler tarafından rahat, huzurlu, konforlu kullanımına yönelik olarak “Yavaş Şehir” (Slow City) modeli önerilmiştir. Temel karar mimari ve peyzajın beraber var olmaya dayalı ilişkisidir. Önerilen tasarımda gündüz ve gece kullanımlarının özendirilerek kaliteli ve güvenli hale gelmesi ve Orhangazi meydanının tarihi çekirdeğin odağı olması hedeflenmiştir. Doğu-batı ekseninde ince, uzun bir dilim olarak uzanan meydanın sağlıklılaştırılan çarşı yapısıyla güneyden çevrelenmesi ve yayalar için önemli bir transfer merkezi olması düşünülmüştür.
Hanların iç avluları yeni bir anlayışla ele alınacak, tanımsız ve karmaşık alanlar iyileştirilerek dinginliğin ön plana çıktığı, tasarlanmış kent mobilyalarının kullanıldığı mekânlara dönüştürülecektir. 
Projeler
Detaylar
  • KURUMBursa Büyükşehir Belediyesi
  • KonumBursa, Türkiye
  • Yıl2012
  • Alan580.000 m²
  • Ödül3. Mansiyon
  • Haritada göster
Sosyal medya