Tanım
Tohum: Maltepe Bölge Parkı


Maltepe Bölge Parkı’nın yeni yaşamının başlama noktası, projenin tohumu, Sosyal ve Kültürel Merkezdir. Öneri gölet parkın beslendiği yerdir ve bu alanda parkı ikiye bölen yol aşağıya alınarak yeşil dokunun, yaban hayatın ve doğal dengenin sürekliliği sağlanmıştır. Proje genel anlamda çevresinde orman alanlarıyla bütünleştirilerek doğanın bir parçasıymış gibi algılanmaktadır.
 
Bütüne dair söz söyleyen ve kentsel ekolojiyi ana fikir olarak alan proje temel olarak üç bölgeye ayrılmıştır: kuzeydoğu-güneybatı ekseninde uzanan “Eko-koridor”; kuzey-güney yönünde uzanan “Etkinlik Aksı”; ve Maltepe Üniversitesi’nin güneyindeki doğal koruma ve pasif dinlence alanıdır.
 
Eko-koridor parkın sosyal ve kültürel merkezi olan Tohum yapısına kadar uzanmakta ve en kuzeyde fidanlık ve park işletmesiyle son bulmaktadır. Tohum, enerji tüketimini en aza indirmek amacıyla yeni teknolojiler kullanan, atıkların değerlendirildiği, güneş enerjisini kullanarak kendi kendine yetecek donanıma sahip, içinde seminer-simülasyon-rehberlik odaları, sine-vizyon, çocuk-genç sineması, yeme-içme mekanları gibi bölümleri barındıran bir yapı olarak tasarlanmıştır. Etkinlik Aksı üzerinde konser, şenlik, festival, sergi, kermes gibi çeşitli sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklerin organize edilmesi düşünülmektedir.
Projeler
Detaylar
  • Kurumİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Etüd ve Projeler Daire Başkanlığı
  • Konumİstanbul, Türkiye
  • Yıl2007
  • Alan5.250.000 m²
  • Ödül1. Ödül
  • Haritada göster
Sosyal medya