Tanım
Kurbağalıdere – Kuşdili – Kadıköy Ekolojik Yenileme

Bu proje, İstanbul’un Kadıköy’üne nefes aldırmak, günü kurtarmak değil geleceği kurgulamak, şehrin doğayla bütünleşebileceğini göstermek üzerine bir söylem geliştirmektedir. Önerinin en önemli vurgusu havza koruma yaklaşımıdır. İstanbul’un hayat damarları olarak tanımlanabilecek vadiler sistemi ve özellikle vadi tabanları (Kuşdili çayırı, Uzunçayır, Kurbağalıdere, vd.) 1950’li yıllara kadar büyük oranda tarımsal faaliyetlere ev sahipliği yapmış, birinci sınıf verimli topraklarıyla bölgenin önemli üretim merkezi olmuş ancak bugün çarpık kentsel yaşam ortamlarına dönüşmüşlerdir. Kurtarıcı rolüne soyunan Fikirtepe dönüşüm modeli gibi mevcut projeler bağlamdan uzak ve kentsel çatlakları daha da derinleştiren uygulamalar olmaktadır. Proje sadece Kurbağalıdere vadisine değil İstanbul’un tehlike altında bulunan tüm vadiler sistemine model olabilecek planlama ve tasarım yaklaşımlarını önermektedir.
 
Projede, E-5 bağlantı yolu boyunca gürültü perdesi oluşturmak, karbonmonoksit salınımını azaltmak ve deprem kaçış alanı olarak kullanılmak üzere doğu ekseni boyunca ‘Kadıköy Yeşil Kuşağı’ önerilmiş ve bu kuşakta yer alan yapıların kentsel dönüşüm stratejisi gereği alandan uzaklaştırılması planlanmıştır. Ekolojik restorasyon ile kent tarımı, permakültür, biyolojik filtreleme ve ekolojik barınak işlevleri yeniden hayat bulacaktır.
 
Fikirtepe mahallesinde orta / düşük yoğunlukta konut alanları önerilmiş, mevcut Kadıköy Belediye binası, Evlendirme Dairesi ve TCDD Söğütlüçeşme istasyonu bütünleştirilerek kentin yeni transfer merkezi ve meydanı olarak düşünülmüştür. Kuşdili çayırı tarihten gelen kimliğine kavuşturulmuş, bir kent çayırına dönüştürülerek unutulmaya yüz tutmuş oyun ve şenliklere ev sahipliği yapacak şekilde korunmuştur. Ayrıca yeni Belediye Meydanı ve Kadıköy İskelesi arasında geçiş bölgesi görevini üstlenecektir. Kadıköy’ün kültür, sosyal yaşam ve dinlence gereksinimlerini karşılayan çağdaş kent mekanlarının oluşturulmaya çalışıldığı projede Yoğurtçu Parkı tarihten gelen kimliğine sadık kalınarak bir koruluk haline getirilmiş, Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’nun Bağdat Caddesi cephesi boşaltılarak meydanlaştırılmış ve bir yer altı otoparkı tasarlanmış, Söğütlüçeşme İstasyonu İstanbul’un önemli kapılarından birine dönüştürülmüş ve Salı Pazarı bugünkü yerinde korunarak geliştirilmiştir.
Projeler
Detaylar
  • KurumKadıköy Belediyesi
  • Konumİstanbul, Türkiye
  • Yıl2013
  • Alan1.380.000 m²
  • ÖdülEşdeğer 1. Ödül 
  • Haritada göster
Sosyal medya