Tanım

Kocaeli Entegre Sağlık Kampüsü


Kocaeli il merkezinin kuzeydoğusunda, konut bölgesinin kuzeyinde yer alan Kocaeli Entegre Sağlık Kampüsü (KESK), bütünleşik yerleşke tasarımlarına örnek olacak biçimde, Sekapark ve Marmara denizi kıyısına 6,5 km., otogara 4 km. uzaklıkta, Ana Hastane Binası, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi (FTRM), Teknik Servis Binası (TSB) ve Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi (YGAPH) olmak üzere dört farklı birimi barındırmaktadır. Bu yapılara servis sağlamak amacıyla helikopter pisti, kapalı otopark alanları ve açık otopark da kampüs içinde yer alacaktır. Toplamda 368.668 m2 olan proje alanının yaklaşık 214.744 m2 lik bir bölümü peyzaj alanlarından oluşmaktadır.

Hastane peyzajlarının çeşitli psikolojik ve/veya fiziksel sorunlara sahip insanların ya da hasta yakınlarının ruhsal olarak kendilerini daha huzurlu, dingin hissettirmelerini sağlayacak bir tasarım anlayışıyla ele alınması fikrinden hareketle, Kocaeli Sağlık Kampüsü’nün bir nevi rehabilitasyon alanı gibi hizmet vermesi amaçlanmıştır. Hastane yerleşkesinin çevresinde oldukça yoğun bir yeşil doku bulunmaktadır. Sağlık Kampüsü projesinin ana kurgusu işlevsel ve görsel / estetik değerler açısından, iki yönde tasarlanmıştır: İşlevsel olarak hastane peyzajı tasarımında, kullanıcı istekleri ve hastane kullanımları analiz edilerek en doğru çözümün bulunmasına çalışılmıştır. Görsel anlamda da sert ve yumuşak peyzaj tasarımlarının dengesi gözetilmiş, yeşil doku önerileriyle cephe ve girişler yumuşatılmıştır. Bu sebeple ilk olarak kampüs içerisine yerleştirilen binaların kullanımları ve aralarındaki bağlantılar incelenmiş ve çözümler üretilmiştir. İnsanların yoğun olarak kullanacağı poliklinik vb. binaların önlerinde yaya hareketini rahatlatmak amacıyla geniş giriş meydanları tasarlanmıştır. Kullanıcıların ve ziyaretçilerin oturup dinlemesi için süs havuzu ve ahşap platformlar oluşturulmuş ve bu alanlar üzerinde uzun oturma duvarları tasarlanmıştır. Tasarlanan peyzaj alanları iç mimari tasarım yaklaşımları da düşünerek tasarlanmış, böylece yapı iç ve dış mekân tasarımlarında bir bütünlük yakalanmıştır.

Bitkisel tasarımda sulama ihtiyacını en aza indirebilmek amacıyla çim alan kullanımı sınırlandırılmış, alan bütününde yer örtücü veya çalı gruplarıyla düzenlemeler yapılmıştır. Bu yaklaşım aynı zamanda kitle boşluk ilişkileri bağlamında da mekâna olumlu bir etki yapmaktadır. Kampüs girişi yeşil dokuyla tanımlanmış ve giriş kapısının bulunduğu bölgede yeşille iç içe geçmiş kaskatlı havuz düzenlemesi yapılmıştır. Havuz kenarları teraslanarak dinlenme alanları haline getirilmiştir. Sağlık Kampüsü’nün peyzaj tasarımında en önemli yaklaşımlardan biri de tüm hastane personeli, hasta ve yakınları tarafından kullanılacak, sade, etrafı tanımlı avluların iç bahçeler olarak çalışmasıdır.

 

 

 

 

Projeler
Detaylar
  • KurumT. C. Sağlık Bakanlığı
  • İşbirliğiTürkerler Holding
  • KonumKocaeli, Türkiye
  • Yıl2019
  • Alan275.230 m²
  • Haritada göster
Sosyal medya