Tanım
Bursa Kızyakup Şehir Parkı

Bursa’nın modernleşme konusundaki öncü tavrı zaman içinde çevresindeki yerleşim birimlerini de etkisi altına almıştır. Bütün planlarda organik kent dokusuna yerleştirilen ızgara planlı göçmen mahalleleri göze çarpmaktadır. Erken Cumhuriyet dönemi sonrası Bursa’nın yoğun göç alması nedeniyle çeperlerde plansız yapılaşmalar ve Mevcut Osmanlı kent dokusuyla uyumsuz mahalleler oluşmuştur. Yarışma alanı bu kentsel gerilimin tam ortasında yer almaktadır. Bu projede temel hedef Bursa kültürel mirasının ön plana çıkarılması, sürdürülmesi ve önerilen çağdaş yaşam mekanlarıyla geleceğe aktarılmasıdır. Proje, eski ve yeni etkileşimine bir model oluşturmayı, ana kent ve çeper ilişkisini yeniden düşünmeyi amaçlamaktadır.

Projenin dört temel biçimlendiricisi vardır: tarihi yapılar; geçmişten gelen kadastro parselasyonu; su, hava, güneş ve toprak olarak gruplanabilecek doğal elemanlar ve yaya – araç hareket kalıpları.

Kızyakup kent parkının kuzey tarafındaki ‘Sanat Meydanı’ ve güneyindeki ‘Avlu Meydan’ olarak adlandırılan çeşitli etkinliklerin, şölenlerin ve konserlerin verileceği kentsel mekanlar ‘kent çayırı’ biçiminde devam eder ve dere – havuz olan Gökdere ile birleşir. Sanat Meydanı’nı yeni Bursa merkezine, Avlu Meydan’ı tarihi kent merkezine bağlayan yaya promenatı projenin omurgasını oluşturmaktadır. Tarihi sur duvarının devamında düşünülen Ahmet Hamdi Tanpınar anıtı kent çayırını kesen bir duvar olarak tasarlanmıştır.

Tarih izi servi ağaçlarıyla yeniden tanımlanırken yerel bitki türleri parkın tümünde kullanılmıştır.
Projeler
Detaylar
  • KurumOsmangazi Belediyesi
  • KonumBursa, Türkiye
  • Yıl2006
  • Alan175.000 m²
  • ÖdülSatın Alma Ödülü
Sosyal medya