Tanım
Kars Ani: Hafıza ve Doğa
 
Kars ili Ermenistan sınırında yer alır ve Doğu Anadolu’da Türkiye demiryolu hattının son noktasıdır. İstanbul-Ankara-Kars arasında çalışan Doğu Ekspresi, İstanbul-Kars arasında 36 saat süren bir sefer yapmaktadır. 1988 yılında açılan Kars havalimanı ile Kars’ın Ankara, İstanbul ve İzmir bağlantıları güçlendirilmiştir.

Anadolu’dan Kafkaslar’a geçişin son noktası olan, Antik dönemlerde bir ticaret merkezi, İpek Yolu’nun aktif olduğu zamanda yüksek nüfusa sahip olan Ani Şehri, Kars merkez ilçenin 45 km doğusunda, Arpaçay kıyısında ve Ermenistan sınırında bulunmaktadır. Kars iline gelen yabancı turistlerin neredeyse tamamı Ani Şehri’ni ziyaret etmek için gelmektedirler. Tarihte büyük depremler geçiren ve neredeyse tamamen tahrip olan şehir Ermeni krallığının başkenti olarak büyümüş, 22 medeniyet görmüş ve her medeniyet Ani’de kendi döneminden eserler bırakmıştır. Bugüne kalan dini yapıları, şehir surlarını ve surların hemen dışındaki Ocaklı köyünü içine alan geniş alan, arkeolojik sit olarak ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır.

Proje alanı, içinde barındırdığı tarihi ve arkeolojik değerler kadar sahip olduğu doğal peyzaj özellikleriyle de ön  plana         çıkmaktadır. Mevcut kültürel peyzaj ve içinde yer alan mimari doku, coğrafyanın dışa yansıması olarak kabul edilebilir. Ani harabelerinin    bugünkü ihtişamı ve gizemli etkisi “yer” in özelliklerinden kaynaklanmaktadır.    
   
Ani şehri, harabeler alanı ve çevresi hareketli morfolojik yapısıyla birçok bakı noktası sunmakta, vadiler, düzlükler, düzlükte yer alan harabeler ve yine vadiler çok dinamik bir büyük açık hava müzesi yaratmaktadır. Topografyanın bu denli değişken olduğu, dolayısıyla farklı alt-iklimlerin oluştuğu bir başka coğrafya bulmak oldukça zordur.

Surların önündeki toplanma alanı ve ziyaretçi girişi mekan kalitesi ve güvenlik bakımından ele alınmış, Ani’ye gelenlerin bilgi alabilecekleri ve alış-veriş yapabilecekleri bir tasarım olmuştur. Proje alanının üst kotlarındaki bozkır karakterinin, altlardaki vahaların, dere havzaları ve kanyonların mutlaka korunması gerekir. Proje kapsamında önerilen ve uygulanan bütün objelerin, mobilyaların ve panoların tasarımında yere uygunluk gözetilmiş, ölçek, renk ve biçim olarak kendini değil bulunduğu konumu ön plana çıkarması hedeflenmiştir.
Projeler
Detaylar
  • KurumT.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü
  • İŞBİRLİĞİAks Planlama ve Mühendislik Ltd. Şti.
  • KonumKars, Türkiye
  • Yıl2011
  • Alan711.000 m²
  • Haritada göster
Sosyal medya