Tanım

İstanbul için Sürdürülebilir bir Finans Merkezi

 

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin 69 hektarlık proje alanı, İstanbul’un Anadolu yakasında, TEM ve D-100 karayolları ekseninde, metro hattı üzerinde yer almaktadır. Ataşehir ve Ümraniye ilçeleri arasında yer alan proje alanı, stratejik konumu, erişilebilirliği, ve İstanbul’un tarihi merkezine yakınlığı ile çok önemli coğrafi bir konuma sahiptir.

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi (İUFM) Planı sürdürülebilir bir finans merkezinin yaratılması için gerekli olan altyapı ve araçların belirlenmesinde, İstanbul’un metropoliten kimliğinden, proje sahasının sahip olduğu doğal sistemlerden, modern ve büyük ölçekli bir yapı kompleksinin ihtiyaçlarından ve bölgenin önemli tarihi geçmişinden faydalanmaktadır. Projenin bütüncül yaklaşımı birey ve grupların ihtiyacı, çevresel sorumluluk ve ekonomik uygulanabilirlik gibi konuların yaratıcı bir şekilde sentezlenerek küresel kent modellerinin Türk kültürü vizyonu ile birleştirilmesine olanak tanır.

Bu büyük projenin tasarım programı ve proje stratejisi bütün bileşenlerini birleştiren, karma kullanım, yoğun kent dokusu, üretken peyzaj ve pratik ihtiyaçların karşılanması gibi katalizörleri bir araya getiren aktif bir yaşam çevresi sunmaktadır. İUFM program açısından kültür, ticaret, kamu ve idare olmak üzere 4 ayrı bölgeye ayrılmıştır. Bu bölgelerin karma kullanımlı, ulaşım odaklı ara bölgelerle birleştirilmesi sonucu, İstanbul’un tarihi şehir merkezinin 7/24 faaliyet gösteren canlı doğasına benzer bir doku yaratılması sağlanmıştır. Proje alanı, çevredeki karma kullanımlı konut dokusunu da dikkate alarak çok sayıda ofis, konut, kamusal mekân, konferans merkezi, ticaret ve eğitim alanları, kentsel dinlence parklarını kapsamaktadır. Temel altyapı iyileştirmeleri, yeni bir metro hattı ve istasyonunun yanısıra sürdürülebilir enerji, su, iletişim ve güvenlik ağı altyapı sistemlerini kapsayan yeni bir ulaşım sistemini içermektedir. Bu altyapı sistemleri, İstanbul için güzel ve kullanışlı bir kentsel park ortamı yaratacak, birleştirici bir podyum bünyesinde toplanmıştır.

Açık alanların ve yarı açık mekanların tasarımında kullanıcıların psikolojik olarak kendilerini güvende hissedecekleri, bir kent merkezinde bulundukları hissini verecek bir yaklaşım benimsenmiştir. Tüm sokak ve meydanlar benzer bir tasarım yaklaşımına, renk şemalarına ve malzeme seçimine sahiptir, ancak farklı biçimsel çizgiselliklerde tasarlanmıştır. Finans merkezinde kullanılacak kent mobilyaları (oturma, çöp kutusu, bilgilendirme, aydınlatma vb.) biçim, doku, renk ve malzeme açısından bütüncül bir tasarım yaklaşımıyla ele alınmıştır.

Taşıt yolları ile IUFM arasında kalan yeşil bantlarda taşıt yolunun olası gürültü ve görüntü problemlerini en aza indirgemek amacıyla işlevsel bitkisel düzenlemeler yapılmıştır. Diğer taraftan IUFM’ye hizmet edecek okul, cami, kreş, çarşı gibi donatı alanlarının, spor, dolaşma, gezme, dinlenme gibi dinlence ihtiyacını da giderecektir. Düzenlemede İstanbul koşullarına rahatlıkla uyum sağlayabilecek bitki türleri kullanılmıştır. Bitki kullanımlarında seyahat edecek olanların dikkatini dağıtmayacak şekilde rahat algılanabilir ve estetik düzenlemelere yer verilmiştir.

 

Projeler
Detaylar
  • KurumEmlak Konut GYO A.Ş.
  • Konumİstanbul, Türkiye
  • Yıl2018
  • Alan99.930 m²
  • Haritada göster
Sosyal medya