Tanım
Bir Peyzaj Tasarım Modeli olarak Gaziantep Sağlık Kampüsü
 
Gaziantep ili Şehitkamil ilçesinde yer alacak Gaziantep Entegre Sağlık Kampüsü, ülkemizde son yıllarda yapılmakta olan en büyük sağlık yatırımlarındandır. Toplamda 1867 yatak kapasitesine sahip olacak tesis, Genel Hastane, Kalp Damar Cerrahi ve Onkoloji Hastaneleri, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi olmak üzere altı farklı birimden oluşacaktır. Dört kule ve her birinin girişinin meydan olarak tasarlanması projenin esasını oluşturmaktadır.

Sağlık kampüsünün işlevi düşünüldüğünde, olabildiğince dingin ve dinlendirici mekanların yakalanması hedeflenmiş, hastanenin cephesi boyunca önerilen yapay çim tepeleri ile peyzajda kuvvetli bir üçüncü boyut yakalanmasına çalışılmıştır. Hastanenin merkezinde bulunduğu parselin tamamının altı kapalı otopark olarak düşünülmüştür. Bu sebeple, proje genelinde açık alanların hepsi adeta bir çatı alanına dönüşmüştür. Toplamda en fazla 40 cm. toprak derinliği yakalanabilen bu parselde yeşil alan oluşturabilmek için sert zeminlerin arasında peyzaj yırtıkları açılmıştır.

Kendi içinde hareketli ancak bütüncül ve sürekli bir rota tanımlayan koşu yolu, peyzaj kararlarının ana elemanıdır. Çim tepelerinin etrafında şekillenen, yer yer su elemanlarının üzerinden geçen bu koşu yolunun kampüs genelinde koşu ya da yürüyüş yapmak isteyen hasta ve ziyaretçilere servis vermesi hedeflenmiştir. Güney havuzun üzerine taşan çok amaçlı ahşap iskele kullanıcılara huzurlu bir açık alan alternatifi sunmaktadır.
Projeler
Detaylar
  • KurumT.C. Sağlık Bakanlığı
  • İŞBİRLİĞİCCN İnşaat
  • KonumGaziantep, Türkiye
  • Yıl2019
  • Alan335.000 m²
  • Haritada göster
Sosyal medya