Tanım
Kazablanka Kıyısı Yeniden - Costablanca

Fas’ın batı dünyasına açılan yüzü olan Kazablanka kenti, Afrika kıtasıyla Atlantik Okyanusu’nu birleştirmektedir ancak geçen zaman içinde okyanus kenarında bir kent niteliği çok azalmıştır. Kıyının yeniden kent hayatına katılabilmesinin sürdürülebilir bir şekilde yapılabilmesi için de şehrin ana plan kararlarına dönülmesi, ulaşımın iyileştirilip erişimin sağlanması, kıyı planlamasının bir öncelik haline getirilmesi ve kıyıda söz ve hak sahibi olan bütün kesimlerin ihtiyaçlarının göz önüne alınması gerekmektedir. Projenin temel ve vazgeçilmez hedefi de budur.
 
Bunun en önemli yansımalarından bir tanesi, mevcut tramvay hattına bağlantılı olarak önerilen, sahil boyunca Sidi Abderrahman Caddesi ile Hassan II Camii arasında kalan şeritte kıyıya paralel olarak uzanan tramvay hattıdır. Kazablanka sakinlerinin sıklıkla tercih ettiği Ain Diab’taki önerimiz bütüncül bir kıyı tasarımıdır. Tramvay, otobüs, taşıt yolu ve bisiklet yollarının yarattığı güçlü ulaşım ağı, dikey ve yatak yaya bağlantıları ile kuvvetlendirilmiş, hem kentten sahile, hem de kıyı boyunca hareketlilik sağlanmıştır. Bu ulaşım örgüsüne takılan meydanlar, bakı terasları, kent balkonu, çocuk oyun alanları, kum sporu alanları ve çok amaçlı yeşil alanlar, Atlantik’e ulaşan şehri içine çekecek ve kaliteli seçenekler sunacaktır.
 
Proje alanının doğusunda kalan El Hank kordonu boyunca aynı hareketli, erişilebilir yaklaşım korunmuş, ancak daha kentsel karakterde bir kıyı şeridi tasarlanmıştır. Alanın güneyindeki yoğun konut ve ticaret dokusu, El Hank kordon boyundaki odak noktaları sayesinde sahille birleşmektedir. Koy boyunca tasarlanan güçlü yaya promenatı, El Hank deniz feneri ile Hassan Camii ile aralarında kalan kıyı şeridini görsel ve fiziksel bir bütün haline getirir.
 
 
 
Projeler
Detaylar
  • KurumCasa Amenagement
  • KonumFas, Kazablanka
  • Yıl2016
  • Alan690.000 m²
  • Ödül2. Ödül
  • Haritada göster
Sosyal medya