Tanım

İpek Yolu Projesi Kapsamında Kaplıkaya Projesi


Avrupa ve Asya arasında, tarihte ticari bir köprü olarak kullanılan İpek Yolu’nda, binlerce ürün taşınmıştır ancak başlıca ticareti yapılan ürünler ipek, baharat ve kağıttır. İpek ticareti o kadar büyük ve önemlidir ki bu ticaret yoluna ismini bile vermiştir. Ticareti yapılan ürünler arasında barut, mürekkep, tarçın, vahşi atlar, güzel kokular, çini ve porselen, cam ve değerli taşlar da önemli yer tutmaktadır. İpek Yolu giderek sadece ticaret yapanların değil, doğu ve batı arasında seyyahların, orduların, fikirlerin, dinlerin ve kültürlerin de yolu olmuştur.

Bursa İli merkezinde, Yıldırım ilçesinde, Uludağ’ın eteklerinde uzanan bir yerleşim bölgesi olan Kaplıkaya Dinlence Alanı tam da Cumalıkızık, Fidyekızık ve Balaban gibi önemli tarihsel sit alanlarını üzerinde barındıran İpek Yolu’nun batı ucunu oluşturmaktadır. Güzergah üstünden ana girişi tasarlanan Kaplıkaya yaklaşık 300.000 m2 alana sahiptir. Rekreasyon alanında genel olarak Bursa’ya ve konum olarak Yıldırım bölgesine ve Kaplıkaya’ya, doğayla bütünleşmiş çok farklı aktiviteler, dinlence ve eğlence mekanları sunulurken proje alanında bulunan neredeyse tüm bitki örtüsü, mevcut yapısal elemanlar ve yer şekilleri korunmuştur. Geçmişe gönderme yapan park ve mesire kullanımları, at ve bisiklet yolları, dinlenme köşeleri ve su elemanları gibi peyzaj kararları Kaplıkaya’da mevcut doğasıyla birlikte var olmaktadır.

Projenin temel amacı, karma aktivitelerin olduğu bir kent parkı yaratmak olduğu kadar mevcut doğal peyzajın korunması ve gerektiğinde onarılarak sürdürülmesidir. Mevcut bitki örtüsü, yeni çocuk oyun alanları, su elemanları (Kaplıkaya deresi, kuru havuz, öneri kaskatlı havuz, çeşmeler, su kanalları), bütünleşik bir peyzaj onarımı yaklaşımıyla ele alınmış ve kır dokusunun sürdürülmesi hedeflenmiştir. Ayrıca ölçek, yerleşim, mekânsal gereksinim ve kalitenin bir bütün olarak sağlanmasının yanında hem bitkisel hem yapısal malzemede dil birliğine önem verilmiştir. Arazideki ormanlık alan da düşünüldüğünde, projede kayın ve gürgen gibi orman ağaçları önerilmiştir. Su kenarlarında söğüt ve doğu çınarı, diğer alanlarda da ıhlamur, karaağaç, kırmızı akçaağaç gibi ağaçlar önerilmiştir.

Projeler
Detaylar
  • KurumBursa Yıldırım Belediyesi
  • KonumBursa, Türkiye
  • Yıl2018
  • Alan420.000 m²
  • Haritada göster
Sosyal medya