Tanım

Bilkent Üniversitesi Spor Sahaları ve Yurtlar Çevresi

 

Üniversite kampüsleri sadece sundukları yaşam ortamlarıyla değil, içinde oldukları şehirlere kazandırdıkları çevre koşullarıyla ve katma değerle de bugünün tasarım dünyasının modelleri haline gelmiştir. Planlandıkları zaman diliminde kent dışında kalan ve Türkiye’ye yön veren kampüslerin, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi gibi, bugün Ankara’nın yeşil alanlarını temsil etmeleri elbette tesadüf değildir. Her birinde temel tasarım fikrinden detaylara, fakülte yapılarını bütünleştiren meydan /avlulardan yaya omurgasına, sınırları çizen ve ring yapan ana ulaşım ağından otoparklara peyzaj tasarımının imzası yer almaktadır. Bu yaklaşımdan hareketle, Bilkent Üniversitesi için tasarlanan yeni spor sahaları ve yurtlar bölgesi açık alanlarında yeni, sosyal ve adil bir mekân anlayışı uygulanmaya çalışılmıştır.

Mevcut öğrenci yurtları bölgesinde yer alan proje, eski stadyum, kullanılmayan açık alanlar, tepe, seralar gibi farklı işlevleri içinde tutan 128.550 m2 lik bir alana sahiptir. Projenin gerçekleştirilmesiyle spor sahaları çeşitlenerek ve artarak kampüs yaşamına katılacak, yeni bir aktivite odağı ve açık alan tasarımına öncü bir model oluşturacaktır.

Spor sahaları, açık hava çalışma odası gibi kullanılacak çok amaçlı platform, yürüme yolları ve basamaklar, tırmanma duvarı, grafiti yüzeyleri ve kay-kay pisti, etkinlik çayırı, dinlence ve eğlence alanları, seyir tribünleri ve malzeme depoları, kafe ve teraslar zaten yeşil olan Bilkent Üniversitesi Kampüsünü geleceğe taşırken daha aktif, sürdürülebilir bir peyzaj yaratacaktır.

 

Projeler
Detaylar
  • KurumBilkent Üniversitesi
  • KonumAnkara
  • Yıl2018
  • Alan128.550 m²
  • Haritada göster
Sosyal medya